Ukrajina se plnou parou chystá k válce, řekl šéf ruské vnější rozvědky Naryškin
/ /
Kyjevská vláda se připravuje k válce v Donbasu, na kontaktní linii soustředila všechny bojeschopné jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny, řekl v rozhovoru pro MK ředitel ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin.
„Co je cílem? Předpokládám, že zničit lidové republiky. A to vše s cílem zatáhnout Rusko do vnitroukrajinského konfliktu,“ řekl Sergej Naryškin.
a západní mentoři tlačí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do války.
„Dochází k masivnímu přesunu stovek tun vojenské techniky a munice z amerických základen v Evropě, z Velké Británie, Kanady. Roste kontingent poradců a instruktorů ze speciálních sil NATO.
Existují dokonce informace o výskytu mnohonárodních oddílů džihádistických militantů,“ uvedl šéf zahraniční zpravodajské služby.
odal, že do konfliktní zóny dorazili i novináři, aby připravili .
„Na demarkační linii v Donbasu se připravují provokace SBU a Ozbrojených sil Ukrajiny a jejich ‚dokumentace‘ ve stylu falešných ‚bílých přileb‘ v Sýrii. Kontingent ‚propagandistických sil rychlého nasazení‘ západních médií se tam mnohonásobně rozrostl,“ zdůraznil Naryškin.
Jak uvedl šéf zahraniční zpravodajské služby, pouze kvůli schůzce poradců normandské čtyřky v Paříži ukrajinská vláda dočasně stáhla z Rady návrh zákona O základech státní politiky přechodného období.
„Odborníci nazývají tento dokument právním ‚fíkový listem‘ zakrývajícím touhu zmocnit se území lidových republik a ‚vyčistit‘ je podle chorvatské verze. Tento návrh zákona zcela překračuje minské dohody,“ řekl Naryškin.
Za hlavní hrozbu pro Ukrajinu přitom označil konfrontaci v Donbasu.
„Jediný způsob, jak vyřešit tento konflikt, je diplomatická cesta. To je cesta přes realizaci souboru opatření k realizaci minských dohod,“ zdůraznil ředitel Služby vnější rozvědky.
Dodal, že Moskva nikdy nepěstovala a nepěstuje plány na invazi na Ukrajinu.
„Viděli jsme, víme, jak se tato nehorázná lež, a přitom velmi nebezpečná lež začala šířit z druhé strany Atlantiku a této lži se chytili v řadě západních hlavních měst,“ řekl Naryškin.
Dále uvedl, že kyjevská vláda chápe, co ji čeká v případě vojenského dobrodružství.
„Není v zájmu národů Ukrajiny ani Ruska, aby se plameny války rozhořely. Důsledky pro všechny budou v každém případě těžké,“ zdůraznil.
Moskva se podle něj snaží obnovit dobré vztahy mezi zeměmi, ale tomu brání neschopnost kyjevských úřadů se dohodnout, protože jsou vedeny nacionalisty a západními mentory a nejsou schopny samostatného rozhodování.
Napětí mezi Západem a Ruskem
V posledních měsících jsou vztahy mezi Ruskem a Západem ještě napjatější a situace kolem Ukrajiny se zhoršila. Washington a Brusel obviňují Moskvu z přípravy „invaze“ a prohlašují, že ruské jednotky jsou stahovány k hranici se sousedním státem. V souvislosti s tím Severoatlantická aliance posiluje svou přítomnost ve východní Evropě a posílá tam další síly a vojenský kontingent.
V Moskvě veškerá podobná tvrzení odmítají a zdůrazňují, že přesouvají jednotky na svém území. Ruská strana také připomíná, že Ukrajina nedodržuje minské dohody, podle nichž má být uzavřeno příměří a staženy těžké zbraně z kontaktní linie. Nyní Kyjev soustředil na hranici se samozvanými republikami DLR a LLR polovinu svých vojáků, kteří pravidelně střílejí na domobranu, a to včetně použití zakázané techniky – protitankového raketového systému Javelin a úderného dronu Bayraktar.
Kreml a Ministerstvo zahraničních věcí RF opakovaně poukazují na to, že cílem příběhů o „agresi“ je rozšířit zahraniční seskupení u ruských hranic. Kromě toho vysvětlili, že hlavním důvodem eskalace na Ukrajině jsou akce Spojených států a NATO, které tam , zvyšují počet cvičení, čímž ponoukají Kyjev k vojenským dobrodružstvím.
Koncem loňského roku Moskva předala Bruselu a Washingtonu návrhy dokumentů o bezpečnostních zárukách. Kreml trvá na tom, aby NATO ukončilo vojenskou spolupráci s postsovětskými zeměmi, nevytvářelo základny na jejich území, omezilo rozmisťování útočných zbraní u ruských hranic, stáhlo americké jaderné zbraně z Evropy a nerozšiřovalo se na východ.
27. ledna Rusko obdrželo písemnou odpověď. Ministerstvo zahraničních věcí RF uvedlo, že západní partneři ignorovali to nejdůležitější – nerozšiřování aliance.